Průvodce a inspirace ze světa Wordpress

Jak na zálohování webu ve WordPress

Představte si, že potřebujete provést aktualizaci samotného WordPress. Stisknete tlačítko Aktualizovat, ale v průběhu dojde k chybě a celý proces aktualizace tak neproběhne. Váš web hlásí chybu, do administrace se také nedostanete. Všechny ty hodiny, které jste na webu strávili jsou najednou pryč. Je to hotová noční můra, že?

Ano, problémy se mohou vyskytnout a nemusí nutně souviset pouze s aktualizacemi. Proto je velmi žádoucí o tom vědět a být připravený. K tomu nám pomůže pravidelné zálohování  webu a veškerého obsahu, ze kterého se skládá n áš web, tedy: databáze, samotné jádro WordPress, pluginy, šablony, nahraný obsah a další související soubory.

Jsou dva základní způsoby, jak zálohování provádět – manuální a automatické zálohování. A protože tento článek je určen především pro začátečníky, detailněji se koukneme, jak si na webu nastavit automatické zálohování.

Automatické zálohování webu s UpdraftPlus

UpdraftPlus je velmi oblíbený plugin pro pravidelné automatické zálohování WordPress. Je spolehlivý, oblíbený (má přes 3 milióny aktivních instalací), je v češtině a jeho základní verze je zdarma. Pojďme si společně projít jednotlivé kroky, jak plugin nainstalovat a nastavit.

Krok 1: v administraci WordPress vyberte Pluginy -> Instalace pluginů.

Krok 2: vpravo nahoře uvidíte prázdné okénko pro vyhledávání, zde napište “UpdraftPlus”. Ve vyhledávání se vám zobrazí UpdraftPlus WordPress Backup Plugin -> klikněte Instalovat -> a následně Aktivovat.

Krok 3: Plugin se nainstaluje, aktivuje a automaticky spustí průvodce nastavení, stačí jen stisknout Klikněte zde pro spuštění.

Krok 4: Automaticky se dostaneme do nastavení pluginu. (Pokud byste se ztratili či potřebovali znova nastavení dohledat, pak jdeme do administrace WordPress -> Nastavení -> UpdraftPlus zálohy). V nastavení se přepneme na kartu Nastavení. Zde upravíme Plán zálohy souborů -> Týdně a budeme chtít uchovat 3 zálohy. Stejné nastavení použijeme i pro Plán zálohy databáze.

Toto znamená, že každý týden se vytvoří kompletní záloha celého našeho webu a budeme mít vždy k dispozici zálohy až tři týdny zpět.

Dále musíme vybrat místo, kam budou zálohy ukládány. Já osobně doporučuji Google Drive. Je to online úložiště od Google a do 15 GB je zdarma, takže vám skvěle poslouží. Jediné, co pro to musíte udělat, je mít účet u Google.

Pozn.: Samozřejmě si můžete vybrat dle svého, avšak jediné, co bych vám vyloženě nedoporučila, je zálohování na FTP. V tomto případě by se vám zálohy ukládaly přímo k souborů webu na server a pokud by došlo k problému na serveru, přišli byste jak o web, tak o zálohy. Dále také většina poskytovatelů hostingu ve svych podmínkách vyloženě zakazuje ukládání záloh na FTP.

Pokud nemáte Google účet, snadno a rychle si ho založíte na www.google.com, kde vpravo nahoře kliknete na Přihlásit se a následně Vytvořit účet. Vyplníte potřebné údaje, poznamenejte si jméno vašeho účtu a heslo pro pozdější potřebu.  Google vás celým procesem provede.

Krok 4: Vyberte tedy na stránce nastavení Google Drive a sjeďte na stránce až dolů, kde najdete tlačítko Uložit změny.

Krok 5: Vyskočí na vás okénko s žádostí o potvrzení přístupu k vašemu Google Drive. Toto potvrďte a v následujícím kroku vyberte svůj účet a znovu potvrďte. Dále se vám zobrazí shrnutí o tom, co aplikace UpdraftPlus požaduje. Stiskněte Povolit.

Přivítá vás oranžová obrazovka UpdraftPlus s informacemi, že pro dokončení nastavení je potřeba stisknout tlačítko Complete setup, že pak již bude možné ukládat zálohy na Google Drive a také že budete následně přesměrováni zpět do administrace WordPress. Stiskněte tedy Complete setup.

Krok 6: Vytvoření první zálohy – v tuto chvíli byste měli být přímo v nastavení UpdraftPlus a mít možnost vytvořit první zálohu. Klikněte na Zálohovat nyní, v dalším kroku nechte vše, jak je nastaveno a stiskněte ještě jednou Zálohovat nyní.

Jestliže nevidíte možnost vytvořit první zálohu přejděte v administraci WordPress do Nastavení -> UpdraftPlus zálohy -> Záloha/Obnovení. Zde také později vždy najdete informace o uložených zálohách. Uložené soubory zálohy potom najdete na zde na této adrese.

Celý proces zálohování webu teď bude fungovat automaticky a vy budete vědět, že kdyby náhodou něco, máte z posledních týdnů tři různé zálohy, které můžete použít.

Pozn.: Je dobré také vědět, že zálohy dělá ve většině případů i váš poskytovatel hostingových služeb. Služba to bývá většinou placená, ale je to také cesta, jak řešit případný problém.