Průvodce a inspirace ze světa Wordpress

Jak si uklidit v knihovně médií

S obrázky pracujeme v podstatě na každém webu a práce s nimi je velice jednoduchá. Stačí pár kliknutí a máme obrázek k dispozici na stránce. Velmi snadno se však může stát, že naše knihovna médií (místo, kde jsou souhrně k dispozici všechna médi, nejen obrázky) začne být zahlcená nepoužívanými obrázky, což má za následek jednak zpomalení naší stránky a také zkomplikování jakékoli další práce s médii.

Minule jsme řešili nepotřebné šablony a pluginy a dnes se mrkneme na doporučení, jak si provzdušnit knihovnu médií.

Proč bychom měli v knihovně médií uklízet?

Možná nevíte, že když nahrajete jakýkoli obrázek do WordPress, vytvoří se rovnou několik různých kopií podle potřeb. Toto se děje proto, aby bylo možné s obrázky efektivně pracovat, např. jiný rozměr obrázku je použitý jako náhledový pro článek na blogu a jiný jako pozadí úvodní stránky.

Také různé šablony a pluginy mohou vyžadovat další rozměry, takže v důsledku toho může knihovna medíí nashromáždit velké množství souborů, o kterých ani nemusíme vědět. Pro představu zde přikládám náhled na FTP, kde jsou obrázky uložené. V tomto případě jsou zde krom původního obrázku ještě tři až čtyři další varianty.

A protože je vždycky lepší problémům předcházet, doporučuji jednou za čas mrknout do naší knihovny médií a přesvědčit se, že obsahuje jen skutečně používané soubory.

Odstranění nepoužívaných souborů a obrázků

Všechny soubory včetně obrázků., které do WordPress nahráváme, najdeme v knihovně médií, tedy v administraci WordPress klikneme v levém menu na Média -> Knihovna Médií. Otevře se nám náhled, kde vidíme vše, co knihovna médií obsahuje.

Jestliže máte web chvíli, tak těch souborů samozřejmě zas až tolik mít nebudete, ale určitě je dobré se na knihovnů médií jednou za čas mrknout a trochu ji provzdušnit. Jak odstranit obrázek:

Krok 1: Otevřeme (pokud již nemáme) Média -> Knihovna médií.

Krok 2: Vybereme obrázek, který chceme smazat, klikneme na něj a následně vpravo dole vybereme možnost Trvale odstranit. Takto vymažeme jak originální obrázek, tak všechny jeho varianty.

Které soubory odstranit?

Možná si ale teď říkáte, že toho obsahu tam už máte spousty a prostě si nepamatujete, jestli tento konkrétní obrázek někde používáte nebo ne. Řešení je vcelku snadné – v knihovně médií si přepneme zobrazení, výchozí jsou většinou náhledy jednotlivých souborů, ale my potřebujeme vidět jednotlivé soubory v řádcích:

Zde totiž získáme užitečnou informaci a to ve sloupci Přiřazeno. Pokud je daný soubor na nějaké stránce nebo v příspěvku na blogu, pak se zde vypíše jeho název, který fukguje i jako proklik na daný cíl. Jestliže obrázek nikde nepoužíváme, pak se ve sloupci Přiřazeno zobrazí hodnota Soubor zatím nebyl přiřazen a můžeme ho s klidným srdcem vymazat.

POZOR: Existuje výjimka - logo stránky a favicona také mají status Soubor zatím nepřiřazen, ačkoliv jsou v rámci WordPress používané, tak ty si nesmažte 🙂