Průvodce a inspirace ze světa Wordpress

Odstranění nepoužívaných pluginů a šablon aneb čistota půl zdraví

Jestliže s vaším webem na WordPress teprve začínáte, může být těžké se orientovat v tom, co a jak pro svůj web udělat, aby byl dlouhodobě zdraví. Tedy aby se nenakazil nějakým virem nebo třeba aby měl stále krásnou atletickou postavu a nepřibýval moc na váze. K tomu nám pomůže mimo jiné i to, že budeme udržovat WordPress čistý. Odstranění nepoužívaných pluginů a šablon je v tomto případě skvělý začátek péče o stav našeho webu.

Ano, i WordPress může být zaneřáděný

Když se vrhneme do tvorby webu, může nás ten proces pohltit a to potom zkoušíme různé pluginy, které by se nám mohly hodit, nahráváme obrázky a zkoušíme, který se bude do našeho nového článku hodit nejvíce. Někdy také můžeme zkoušet instalovat i různé šablony, dokud nenajdeme přesně to, co hledáme.

Díky tomu se nám dřív nebo později ve WordPressu začnou usazovat věci, které vlastně nepoužíváme, ale necháváme si je tam na někdy příště nebo prostě jen nevíme, jak se jich zbavit. Je však několik důvodů, proč věnovat čas tomu, abychom měli ve Worpress pěkně pořádek:

  • Bezpečnost: toto je hlavním důvedem, proč se starého a nepotřebného zbavovat. V pluginech i šablonách mohou být bezpečnostní mezery, které můžou být zneužity pro nabourání se do systému a nadělání paseky.
  • Výkon: jednak ten váš, protože se budete v administraci pohybovat snadněji, tak i ve výsledku ten systémový (a zde se každá troška počítá). A v neposlední řadě budete mít menší zálohy a s tím se v případě potřeby vždy pracuje lépe.

 

Pojďme se tedy společně zbavit věcí, které nepotřebujeme 🙂

Ostranění nepoužívaných šablon

Je jedno, jestli máte čistou instalaci WordPress nebo jestli už nějaký čas tvoříte svůj web. Je dost pravděpodobné, že se v něm najdou šablony, které jsou nepoužívané. Jak to zjistíme a jak se jich zbavíme?

Krok 1: Přihlásíme se do administrace WordPress.

Krok 2: V levém menu vybereme Vzhled -> Šablony – otevře se nám okno, kde uvidíme všechny šablony, které jsou v našem WP nainstalované. Jako první bude šablona, kterou aktuálně používáme. Vidíme na ní označení “Aktivní”.

Krok 3: Naším cílem je nechat aktivní šablonu plus jednu šablonu, která bude něco jako záloha. Ostatní šablony smažeme tak, že na ně najedeme myší a klikneme na Podrobnosti.

Krok 4: Otevřou se nám informace k vybrané šabloně a v levém dolním rohu se nám zpřístupní možnost Smazat, kterou použijeme. Tímto způsobem smažeme vše, co potřebujeme.

Odstranění nepoužívaných pluginů

luginy jsou ve WordPress hojně používané a díky nim můžeme přidat přesně ty funkcionality, které potřebujeme. Můžeme však velmi snadno

Krok 1: V administraci WP vybereme v levém menu Pluginy -> Přehled pluginů.

Krok 2: V přehledu vidíme všechny pluginy, které jsou nainstalované na naší WP stránce. Neaktivní pluginy jsou podbarvené bílou barvou a můžeme je buď Aktivovat nebo Smazat. V našem případě tedy klikneme na volbu Smazat. Nemusíte mít obavu, že je to nezvratné. Kdykoli v budoucnu zjistíte, že smazaný plugin znovu potřebujete, snadno a rychle ho znovu nainstalujete 🙂

Krok 3: Aktivní pluginy jsou podbarvené světle modrou a mají vlevo modrý pruh. Takto bychom měli mít označené pouze ty pluginy, které ve skutečnosti na webu používáme. Doporučuji tedy v tomto kroku projít všechny aktivní pluginy a zamyslet se, zda je využíváte či ne. Pokud zjistíte, že je na vašem webu vlastně nepotřebný, klikneme na Deaktivovat a následně Smazat.

DOPORUČENÍ: Najděte si vždy jednou za čas pár minut na to, abyste se mrkli, jestli ve vašem WordPress nejsou nějaké nepoužívané pluginy nebo šablony, a udělejte z toho návyk. Váš web vám bude za to vděčný.

Příště se mrkneme společně na to, jak si uklidit v knihovně médií, zůstaňme tedy ve spojení!